History

1828: Bethel organized.

January 8, 1829: First verified meeting of Bethel congregation.

July 1829: First official minister, Thomas Espy, accepts call to Bethel.

September 1829: First election of elders: Patrick Johnston, Robert Potts, Alexander Brevard Jetton, Charles Mitchell.

1829: Rock wall built around cemetery.

Summer 1830: First building erected with work done by congregation (a frame building which stood near the front of  the present sanctuary).

August 29, 1835: First known burial in church cemetery, Hannah E. Knox.

1856: Election and ordination of first deacons, S. M. Withers and John R. Knox.

July 1895-December 1895: Present building erected with work done by congregation.

January 17, 1896: First sermon delivered in present building by Rev. Dr. J. M. Grier, who served Bethel for 13 years.

1907: Bethel sends first missionary to Korea, Bess Knox Wilson.

January 1939: The hut, originally called the community house, is built.

September 1947: Wilson Knox ordained as elder, serving longer than any other living Bethel elder.

July 20, 1952: Rev. John Edwin Wayland, Jr. (Didi), installed, beginning Bethel’s longest ministry along with his wife, Jane Puckett Wayland; on June 1, 1951, Rev. Wayland had begun his service to Bethel as a supply minister.

1967: Fellowship Hall and educational building are built, then enlarged in 1976.

1967: The Hut was moved to make room to build the educational building.

1968: Boy Scout Troop 74 was chartered.

1997-78: Congregation meets in the Fellowship Hall while the sanctuary is enlarged.

March 26, 1978: Easter Sunday: first sermon in enlarged sanctuary.

December 4, 1983: First female elder, Carolyn Nelson, is elected.

1986: Pipe organ was dedicated

June 1992: Megan Knox Ritchie becomes first female member raised in Bethel to be ordained as a minister

December 13, 1992: Dedication of the Celeste McShane Gallent Family Life Center

December 1995: Bethel holds its first annual BBQ for missions

December 29, 1996: Rev. John E. "Didi" Wayland, Jr. and wife Jane retire from their Bethel ministry

August 9, 1998: Rev. Rob Hinman installed as senior pastor

September 4, 2005: Rev. Rob Hinman leaves Bethel after accepting a call to First Presbyterian Church of Lenoir

June 1, 2008: Rev. Dr. William V. Cain becomes senior pastor

October 18, 2009: Bethel dedicated as a historic landmark

January 1, 2013: Bethel joins ECO, a Covenant Order of Evangelical Presbyterians

June 26, 2016: Rev. Dr. William V. Cain retires from his Bethel ministry

September 17, 2017: Rev. Dr. Thomas J. Boone, III installed as senior pastor

 

19920 Bethel Church Road Cornelius, NC  28031 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  704-892-0546